Biorytm skóry
Komorki skóry działają według określonego planu, który ma zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie. Nazywa się to cyklem dobowym lub biorytmem skóry. W zależności od pory dnia i nocy skóra pełni określone funkcje, które zapewniają odpowiednią pracę całego organizmu.
Dlatego jej wygląd w ciągu dnia może się diametralnie zmieniać i nie zawsze jest taki, jakbyś sobie tego życzyła.
Jeżeli będziesz wiedziała, z czego to wynika, łatwiej Ci będzie o nią zadbać.
Dobowy rytm naszej skóry
- 5:00 – 8:00 – skóra budzi się powoli, w ciągu nocy nagromadziła się w niej woda, dlatego czasami możesz zaobserwować podkrążone oczy i spuchnięte powieki. Aby zniwelować ten efekt przyłóż zimne łyżeczki do oczu schłodzone chwilę wcześniej w zamrażalniku. Możesz zwilżyć twarz zimnym lotionem. Zimno obkurczy naczynia, usprawni przepływ limfy i zmniejszy obrzęki. Poranek to dobry moment na masaż ciała suchą szczotką i zimno-ciepły prysznic, który pobudzi krążenie i pobudzi do życia.
- 8:00 – 10:00 – zmniejszają się obrzęki, ponieważ krążenie krwi jest szybsze, skóra nabiera ładnego świeżego kolorytu, rysy twarzy są najbardziej wyraziste. To idealny moment na makijaż, który nałożony w tym momencie utrzyma się dłużej.
- 10:00 – 13:00 – gruczoły łojowe pracują na wysokich obrotach i skóra może zacząć się błyszczeć. Aby ją zmatowić użyj bibułki matującej lub chusteczki.
- 13:00 – 17:00 – spowalnia się ukrwienie skóry, a co za tym idzie skóra jest gorzej dotleniona i nabiera szarawego kolorytu. Ponadto pory rozszerzają się, a zmarszczki stają się bardziej widoczne. Często w tym czasie możesz odczuwać ściągnięcie. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli pracujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu. Możesz odświeżyć i nawilżyć cerę spryskując ją lotionem lub hydrolatem.
- 15:00 – 17:00 – to najlepsza pora na zabiegi w gabinecie kosmetycznym i na depilację woskiem, pasta cukrową czy laserem, ponieważ skóra jest najbardziej odporna na ból.
- 17:00 – 20:00 – skóra przygotowuje się do odnowy, wzrasta ukrwienie skóry, złuszcza się naskórek i jeszcze bardziej rozszerzają się pory. W tych godzinach skóra jest najmniej skłonna do podrażnień. Ponadto chłonie wszystko jak gąbka. To najlepszy czas na zabieg oczyszczający lub liftingujący, masaż, maseczkę czy peeling. To również dobry moment na nałożenie odżywczego serum.
- 20:00 – 22:00 – skóra zaczyna wyrzucać toksyny nagromadzone w ciągu dnia. To doskonały moment na prysznic, relaksującą kąpiel czy saunę, które spotęgują efekt oczyszczenia skóry. Pamiętaj, aby po seansie w saunie czy kąpieli nawilżyć skórę odpowiednim balsamem. Pozostawiona sama sobie stanie się przesuszona, a nawet odwodniona. Pamiętaj, aby zmyć makijaż i oczyścić cerę przed 10-tą wieczorem. Pamiętaj o odżywczym kremie na noc.
- 22:00 – 24:00 – komórki skóry rozpoczynają bardzo intensywną pracę, skóra staje się skłonna do podrażnień. Staraj się już nic nie jeść o tej porze, gdyż wszystko co zjadasz tak późno odkłada się w twoim organizmie i objawia się w postaci krostek, podrażnień, zanieczyszczonej i opuchniętej twarzy. Szczególnie jeśli masz skórę problematyczną skłonną do trądziku i wyprysków. Przed snem warto wypić szklankę wody, która ułatwi wypłukiwanie toksyn, dzięki czemu cera rano będzie świeża i promienna.
- 24:00 – 5:00 – około północy rusza intensywny proces odnowy skóry. Dlatego tak ważne jest, aby położyć się spać przed północą. Skóra pracuje na najwyższych obrotach niczym w fabryce. Podwyższa się poziom witaminy A, C i E, odnawiają się włókna kolagenu i elastyny, regenerują się komórki naskórka, a toksyny są nadal wydalane. Około 5-tej rano skóra powoli się budzi, zaczynają pracować funkcje obronne skóry i cały proces się powtarza.