Trądzik różowaty, czyli choroba przewlekła skóry o zapalnym przebiegu, która dotyczy nawet 10% populacji. Dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Zazwyczaj pierwsze objawy zauważa się około 30 roku życia.
Obejmuje środkową część twarzy. Początkowo objawią się teleangiektazjami oraz napadowym rumieniem. Następnie rumień ma postać utrwaloną oraz mogą pojawić się grudki i krostki. U części osób może również dojść do przerostu oraz zwłóknienia gruczołów łojowych.
Przyczyny występowania trądziku różowatego to:
– predyspozycje genetyczne
– zaburzenia hormonalne
– zaburzenia naczynioruchowe
– nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego
Dodatkowo czynniki zewnętrzne mogą powodować pojawienie się lub zaostrzenie zmian. W tym wypadku należy uważać na:
– dietę – ostre i ciężko strawne potrawy
– alkohol i palenie papierosów
– pielęgnację – preparaty podrażniające
– saunę i basen z chlorowana wodą
– preparaty do stosowania zewnętrznego z glikokortykosteroidami
– długotrwały stres.
Trądzik różowaty ma 4 postacie:
- Postać teleangiektatyczno-rumieniowata
Rumień na twarzy jest przelotny lub utrwalony, często występują teleangiektazje. Dodatkowo może pojawić się obrzęk twarzy, uczucie pieczenia i palenia w obrębie występowania zmian rumieniowych.
- Postać grudkowo-krostkowa
Poza występującym rumieniem na twarzy pojawiają się grudki i krostki.
- Postać z dominacją zmian przerostowych
Częściej występuje u mężczyzn. Skóra jest pogrubiała z nierównomierną powierzchnią oraz zmianami guzowatymi. Zazwyczaj zmiany te obejmują nos, rzadziej brodę, czoło, policzki i uszy. Często stwierdza się zapalenie mieszków włosowych w obrębie zmian przerostowych.
- Postać oczna
Jest trudną do rozpoznania postacią choroby. Najczęściej pacjenci trafiają do okulisty, w związku z przewlekłymi stanami zapalnymi brzegów powiek, rogówek i spojówek. Objawia się łzawieniem i przekrwieniem oczu, pieczeniem, kłuciem i swędzeniem, światłowstrętem, uczuciem obecności ciała obcego w oku.
W przypadku wystąpienia rumienia należy wybrać się na wizytę u dermatologa, ponieważ im szybciej zaczniemy leczenie tym mniejsze szanse na zaostrzenie objawów. W leczeniu trądziku różowatego stosuje się leki doustne, preparaty na skórę oraz odpowiednią pielęgnację. Zabiegi kosmetyczne powinny być dostosowane do kondycji skóry, ponieważ bardzo łatwo o podrażnienie. W tym wypadku sprawdzą się zabiegi złuszczające z kwasem AZELAINOWYM oraz zabiegi z użyciem IPL do usuwania rumienia.
Niestety nie da się wyleczyć trądziku różowatego, dlatego bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej diety i pielęgnacji dzięki czemu objawy będą łagodniejsze.
Pielęgnacja LOVEM dla skóry z rumieniem, trądzikiem różowatym:
- DWUETAPOWE OCZYSZCZENIE SKÓRY
Oczyszczenie olejkiem pomoże usunąć wszelkie zabrudzenia oraz tłuszcze, które zebrały się na naszej skórze. Dzięki wielu olejom zawartym w tym preparacie nie naruszymy bariery lipidowej skóry, która jest bardzo istotna jeśli zmagacie się z rumieniem, podrażnieniami i trądzikiem różowatym.
WAŻNE – nie zapominajmy o pielęgnacji skóry szyi i dekoltu!
W przypadku trądziku różowatego nie można zapomnieć o oczyszczeniu skóry, w szczególności jeśli zmagasz się z postacią grudkowo-krostkową.
- ESENCJA
Esencja róża i aloes ma działanie przeciwzapalne oraz łagodzące podrażnienia.
- SERUM
W wypadku trądziku różowatego i rumienia polecam:
Serum rozmaryn i granat ze względu na działaniu przeciw wolnym rodnikom (powodują m.in. stany zapalne w skórze) oraz działanie przeciwzapalne oleju z owoców granata.
Serum jedwab i hialuron zapewni nawilżenie oraz złagodzenie podrażnień.
- KREM POD OCZY
Krem pod oczy tsubaki i smocza krew doskonale złagodzi i zregeneruje delikatną skórę okolicy oczu.
- KREM NA DZIEŃ
Krem na dzień z witaminą C wzmocni naczynka krwionośne oraz zapewni ochronę przed promieniowaniem UV.
Lekki krem z rokitnikiem ma działanie regenerujące, przeciwstarzeniowe oraz ochronne. Dodatkowo kumaryny zawarte w oleju z owoców rokitnika oraz ekstrakt z soku młodego jęczmienia wzmocnią naczynka krwionośne.
- KREM NA NOC
Krem marcepan i jagody goji dzięki olejowi z pestek śliwek ma działanie antyoksydacyjne, regenerujące i zmiękczające. Dodatkowo wzmacnia barierę ochronną skóry i przyspiesza proces gojenia co jest istotne dla skóry zmagającej się z trądzikiem różowatym. Jagody goi zawierają witaminę C, która wzmocni kruche naczynia krwionośne.